Bugün (19 Aralık 2016 Pazartesi) Muğla’da yerel bir gazetede yayımlanan yazıda gazetelerine ödül verilmemesi nedeniyle bazı iddia ve suçlamalarda bulunulmuştur.
Bizim yıllardır sporun içerisinde yöneticilik yapan ve aynı zamanda bahsedilen yazının çıktığı gazetenin sahipleri olan kişileri herzaman takdir ettiğimizi kendileri de spor kamuoyuda bilir.
Ancak, bu gazetede bahsedilen yazıyı yazan yazar, hiçbir araştırma yapmadan tamamen iddialara dayanan çoğu asılsız olan yazısını kabul etmiyoruz.
2014-2015 spor sezonu ödül törenimizin yapıldığı 18 Aralık 2015 tarihindeki Ödül Töreninde bu gazeteyede ödül verilmiş o zamanda Federasyon Başkanımız Mehmet TOP yine başkanımızdı ve Tüzüğümüz de aynı tüzüktü o zaman tek kelime yazmayan bu şahsın bu kez ödül alamaması nedeniyle gazetenin alacağı ödülle hiçbir ilgisi olmayan Federasyon tüzüğünü ve Federasyonumuzun çalışmalarını bu ödülle bağdaştırmasına hiçbir anlam verilememiştir.
Önce gazetem niye ödül almadı diye sorgulaması gerekirken Federasyon Başkanımızın uzun süredir hizmet etmesini kendisine dert edinen ve Federasyonumuz tüzüğünü gündeme getiren bu yazar unutmamalı ki tüzüğümüz 02 Eylül 2014 tarihinde yapılan Federasyonumuzun 11. Olağan Genel Kurulunda katılımcıların oy birliği ile değiştirilmiştir. Derneklerin tüzüklerini değiştirmek o derneğin üyesi delegelerinin en az üçte ikisinin toplanmasıyla ve yine en az üçte ikisinin kabulüyle yapılmaktadır. Bu konuda Medeni Kanuna, Dernekler Kanuna ve Gençlik ve Spor Kulüpleri yönetmeliğine uygun olmayan tüzükler ilgili hukuk birimi tarafından onaylanmamaktadır. Tüzüğü değiştirmekte Federasyonun iş ve işlemlerini ibra etmekte tamamem Genel Kurul yetkisindedir.
Kendileri ödül almadıkları için “bu onura sahip olduklarını” belirtmektedirler peki ödül alanlara ne diyeceğiz?
Federasyonumuz ödüllerini çok büyük bit titizlikle bazı kurum ve kuruluşlarında desteğini alarak seçmiştir. Bu törenimizde hergün tam sayfa spor haberi yapan ve çıktığı hergün yağmur çamur demeden ve tek kuruş almadan Federasyonumuza getiren gazetede almıştır. Dünya şampiyonu olan sporcumuzda almıştır. Dağıtılan 116 ödülün tamamı alanların analarının aksütü gibi hak ettiklerinin bilinmesini isteriz.
Diğer taraftan Federasyon Başkanımız Mehmet TOP törende yaptığı konuşmada aynen şunları söylemiştir “Tabi ki bu ödül alacaklar seçilirken mutlaka eksiklik ve yanlışlığımız vardır ve bugün burada olması gerekenleri, arkadaşları belki seçmemişizdir ama biz sizin hoşgörünüze sığınarak hepsinden şimdiden özür diliyorum” diğer paragrafta da “ödül alamayan veya ödül veremediklerimiz üzülmesin sporun içinde omak zaten ödül almak ve alkışı hak etmek demektir” şeklinde konuşmuştur.

Gazete ödül almadı diye ilgili takımların hak ettikleri kupaları almamasının da ne kadar etik olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
ASKF’ye ve ASKF’nin düzenlemiş olduğu etkinlik ve toplantılarına ömründe bir tek gün bile gelmemiş ASKF’nın çalışmalarını bilmeyen ve iddiaların gerçeklerini araştırmadan yazan bu yazar ASKF’nin sadece futbola hizmet ettiğini söylemektedir. Bu törende bile 27 branşta ödül verildiğini bilmesi gerekirdi.
“Aynı yıl, aynı zamanda, aynı kişi ve kurumlara kerelerce verilen mükerrer ödülleri ve ödül kriterlerini artık anlamlı bulmuyoruz” demiş.
Bundan önceki ödül törenimiz 18 Aralık 2015 tarihinde yapılmıştır. O tarihten şimdiki ödül törenimiz olan 16 Aralık 2016 tarihine kadar geçen süre içerisinde ödül verdiğimiz 116 kişi ve takımdan sadece bir tanesinin bile bu süre içerisinde Federasyonumuzdan başka ödül almadığını herkesin bilmesini istiyoruz, bunun aksini söyleyen varsa ispatlamalıdır.
Eğer Muğlasporun 3.Lige çıkması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından TFF Yönetim ve İcra kurulu üyesi Sayın Ali DÜŞMEZ’in Muğlaspor’un bu sezon 3.Ligdeki ve kendi sahasındaki ilk maçında verilen kupa kastedilyorsa bunun Federasyonumuzla hiçbir ilgisi yoktur.
Futbol kulüplerinin sportif başarılarının nasıl engellendiği iddia edilen ahhab çavuş ilişkileri ve keyfi uygulamalara, sporda rekabet ve adalet ortamının yok edilmesine artık göz yumulmasın iddasının da ispatlanmasına davet ediyoruz.
Federasyonumuz Başkan ve yöneticileri; Federasyonumuzun kurulduğu günden bu güne kadar branş, sporcu ve kulüp sayısının çoğaltılması için var gücüyle çalışmıştır. Aldığı görevleri ve yaptığı bütün faaliyetleri eşit, adil ve büyük bir hakkaniyetle yapmış, bütün kulüplerimize aynı yakınlık ve aynı uzaklıkta olmuştur. Zaten böyle bir çalışma içerisinde olunmasaydı Federasyon Başkanımız ve yöneticilerimiz bu kadar süre görevde tutulmazdı.
Ödül törenimize hiç kimse gölge düşüremez. Türkiye’de sadece Muğla ASKF tarafından 24 yıldır aralıksız yapılan bu törenlerin bütün haksız eleştirilere rağmen bundan sonrada devam edeceğinin, haklı eleştirilere ise bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra kulak verileceğinin ve dikkate alınacağının spor kamuoyu tarafından bir kez daha bilinmesini saygılarımızla arz ederiz.
MUĞLA AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU