SPOR KULÜPLERİ SEVK VE İDARE SEMİNERİ YAPILDI 

Muğla Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğünce düzenlenen “Sevk ve İdare Semineri dün yapıldı. Muğla İl Özel İdaresi toplantı salonunda yapılan ve Spor Eğitim Dairesi Başkanı Alettin Çılgın tarafından yöneltilen Seminere spor kupüplerinden yöneticiler, Antrenörler Beden Eğitimi öğretmenleri antrenör ve diğer ilgililer katıldı.  Ekrem Orhan

Muğla İlimizdeki Spor Kulüplerinin sevk ve idaresinde görev alan yöneticiler ile Antrenör, Beden Eğitimi öğretmenleri ve Spor ile ilgili diğer kişileri bilgilendirmek amacıyla Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen “Spor  Kulüpleri Sevk ve İdare Semineri” dün yapıldı. 

Spor Eğitimi Dairesi Başkanı Alettin Çılgın’ın yönettiği seminerde G.S.G.M 1.Hukuk Müşaviri Zübeyt Aydın, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu,  Araştırma Görevlisi Halil Evren Şentürk, Yrd. Doç.Dr. Mehmet Dallı, Spor Kuruluşları Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Şevket Özerdem, Muğla T.S.Y.D Muğla Temsilcisi Cem Kaytan, Muğla İl Milli Eğitim Şube Müdürü Faruk Çelebi ve Muğla ASKF başkanı Mehmet Top konuşmacı olarak, Spor kulüplerinden çok sayıda yönetici, antrenör, Bazı Branşların İl Temsilcileri, Sportif Kuruluşlardan Temsilciler,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürleri ve spor ile ilgili diğer kişiler hazır bulundu.

Seminerin yöneticisi Spor Eğitim Dairesi Başkanı Alettin Çılgın “Spor Eğitimi-Antrenör Eğitimi Uygulamaları-İl Spor Merkezleri hakkında yaptığı konuşmasında özetle “Bilindiği gibi Spor teşkilatımız tamamen yeniden yapılanmıştır. Burada bulunmamızın en önemli amaçlarından birisi spor konusunda geniş bilgilerin verilmesidir. Sağlıklı bir toplumun oluşmasındaki emek ve gayretlerimiz daha sosyal çalışmaktır” dedi.

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu da yaptığı konuşmasında Muğla ilindeki Spor Kulübü, Faal ve lisanslı sporcu sayıları hakkında geniş bilgiler verdi. Kendilerinin kurumsal manada insanlarla her zaman birlikte olduklarını belirten Hacıcaferoğlu özetle “Gençlik hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak ana görevimiz.Spor faaliyetleriyle birlikte yaklaşık iki yıldır okul sporlarını siz organize ediyoruz. 61 Branştan 49 Branşta faal bulunuyoruz. Bunlar arasında 7-8 branş ise Kış Sporlarıyla ilgilidir. Kurumsal faaliyetlerde il dışından kulüplerimizi bir araya getirip kamp yaptırıyoruz. Şu anda 70 hahım kardeşimize hizmet veriyoruz. Bu sayının dahada artması için çalışmalarımız devam ediyor. İlimizdeki sporu tüm topluma yaygınlaşması için mücadele veriyoruz” dedi.

G.S.G.M.1.Hukuk Müşaviri Zübeyt Aydın’da “Sporda Şiddet” konulu konuşmasında özetle “Spor sektörü başlangıçta eğlence iken daha sonra ekonomik sektöre dönüştü.  Sektörün  %23’ünü içine çeken bir sektör durumunda Maalesef her sektörde olduğu gibi Sporda da yanlışlıklar yapılıyor. Kulüp başkanlarının %99’u maddi olarak beklentisi olmadan fahri olarak görev yapıyor” dedi. Konuşmasında maddi olarak görev yapan sporcu diğer görevliler hakkında da bilgiler veren Zübeyt Aydın konuşmasına daha şöyle devam etti “Sporda Şiddetin %60’ı Basın, ikinci sektör kulüp başkanlarının müsabakalar öncesi verdikleri demeçleri, Taraftar temsilcilerinin de ciddi anlamda suçları var” dedi. Şiddet yaşanan diğer kesimler hakkında da bilgiler veren Aydın “Biz önce aynaya baktığımız zaman ben ne yaptım diye düşünmemiz lazım. Elbette ki birimler olarak bizimde kabahatimiz var. Spordaki şiddetin temel unsuru maddi konular ve Transferde yapılan hatalarında payı vardır.  2011 yılında yürürlüğe giren Yasa ile bunun sonucunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

Muğla ASKF Başkanı Mehmet Top ise konuşmasında ASKF’nın kuruluşu ve görevleri hakkında geniş bilgiler verdi. İlimizdeki genel sporcu sayısı konusunda da geniş bilgiler veren Mehmet Top özetle “Biz ASKF olarak hangi spor kulübü olursa olsun hepsini aynı çatı altında birleştirmek arzusundayız. İlimizde 181 kulüp 49 branşta faaliyet göstermektedir. Amacımız ilimizdeki sporcu sayısını gelişmiş ülkelerdeki aynı orana getirmektir” dedi. Daha sonra söz alan konuşmacılar ise konuları hakkında geniş açıklamalar yaptı. Seminer gazetemiz yayına hazırlandığı sarada devam ediyordu.