0
Our overall verdict "Abysmal"

20 Mart 1991 Tarihinde 17 spor kulübünün bir araya gelmesi ile kuruluş bildirgesini Konfederasyonumuzun o günkü Genel Başkanı Sayın Rıza SÜMER ile birlikte Valilik Makamına sunan Federasyonumuzun bu gün 24. yaş günü.

Geçen 24 yıl içerisinde yaptıklarımız var, planlayıp, hedefleyip bizden kaynaklanmayan nedenlerle yapamadıklarımız var. Ama yaptığımız en önemli şey 24 yıldır tarafsız, adil ve eşit bir şekilde Kulüplerimizin iş ve işlemlerine yardımcı olduk ve onları her alanda en iyi bir şekilde temsil ettik.

Bu güne kadar yaptıklarımızın bir bölümünü ana başlıkları ile şöyle özetleyebiliriz;

-17 Kulüp ile kurduğumuz Federasyonumuzun bugün 88 üyesi bulunmaktadır. Amacımız ve hedefimiz İlimizdeki tüm kulüplerin bir çatı altında toplanmasıdır..

-Genellikle toprak sahada oynanan futbol müsabakalarının geçtiğimiz sezon %79,62’si çim sahalarda, %12,81’ü suni çim sahalarda, %7,57’si ise toprak sahalarda oynatılmıştır.  Hedefimiz müsabakaların tamamının özellikle çim olmak üzere çim veya suni çim sahalarda oynatılmasıdır.

-Futbolda; önce bir sezonda 500 civarında müsabaka oynanırken daha sonra 1.000’li rakamlara, geçtiğimiz sezonda 1.374’e ulaşmıştır. Şimdiki hedefimiz 1.500’lü rakamları görmektir.

-Yine daha önce 1.Amatör Küme, 2.amatör Küme ve A Gençler Kategorileri varken, bugün BAL, Süper Amatör Küme, 1.Amatör Küme, 2.Amatör Küme, U-19, U-17, U-16, U-15, U-14, U-13, U-12 ve U-11 olmak üzere  12 kategoriye yükselmiştir. Resmi Liglere katılan takım sayımız geçen yıl 187′ye ulaşmıştır. Valilik Kupası gibi özel turnuvalarla bu sayı 211 bulmuştur. İlimizde Kadın futbol takımı ile FUTSAL liginin oluşturulamaması bir eksikliktir. Kulüplerimizin talep etmeleri halinde bu kategorilerde oluşturulacaktır.

-Futboldaki lisanslı sporcu sayısı 3.575’i aktif olarak olmak üzere 19.161’e yükselmiştir. Diğer branşlardaki sporcu sayılarının da 10.692’si aktif olmak üzere 44.072’ye yükselmiştir. Böylece İlimizdeki bütün branşlardaki aktif sporcu sayısı 14.267’ye toplamı da 63.233’e ulaşmıştır.

-Daha önce Ankara’da yapılmakta olan amatör futbolcuların lisans işlemleri 1 ayda ancak gerçekleşebiliyordu. 1993-1994 sezonundan itibaren Federasyonumuz aracılığı ile TFF İzmir Bölge Müdürlüğüne götürülüp getirilerek yapılan  lisans işlemleri 1 haftada yapılabiliyordu. Federasyonumuzun başarılı çalışmaları nedeniyle ilimizin  TFF’ce pilot iller arasına alınması nedeniyle kulüplerimizin vize ve filiz lisanslarını artık Federasyonumuzca ve çok daha kısa sürede yapılarak kulüplerimize teslim edilmektedir.

19 Eylül 2008 tarihinden beri yaklaşık 7 yıldır basketbolun lisans işlemleri de yine Federasyonumuz aracılığıyla yapılmaktadır.

-Federasyonumuz İlçe Temsilcilikleri oluşturularak çalışmalarımızın daha geniş tabana yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

-Çeşitli dönemlerde bütün spor kulüplerimize yönelik eğitim toplantısı ve paneller yapılmıştır.

-Amatör Sporun sorunlarını içeren talep ve önerilerimiz her dönem için hazırlanarak gerek yerel, gerekse genel seçimlerde adaylara ve siyasi partilerimize sunulmuş ve verilen sözlerin tutulup tutulmadığı takip edilmiştir.

-Bu süre içersin de bütün spor kulüplerimize yönelik 20 Başkanlar Kurulu toplantısı yapılmıştır.

-Her ay toplanmakta olan İl Spor Güvenlik Kurulu toplantılarına Federasyonumuz yetkilileri katılarak müsabakalarda yaşanan sorunları  ve çözüm yolları aranmıştır.

-Her yıl yapmakta olduğumuz ve bütün branşları kapsayan “Amatör Spor Gecesi ve Ödül törenimizin” 21.’si 09 Ocak 2015’de yapılmış ve her yıl başta yılın enleri olmak üzere 100’ün üzerinde ödül verilmiştir.

Biz Bir Aileyiz kitapçığının 7.’si  hazırlanarak spor kamuoyunun hizmetine sunulmuş, 8.sinin hazırlıklarına başlanmıştır.

Her yıl Amatör Futbol Yıllığı hazırlanarak kulüplerimizin hizmetine sunulmuştur.

-Her dönem TÜFAD’la birlikte Bölge karmaları ile Genç Milli takımlar için seçmeler yapılmıştır.

-Her yıl Amatör Futbolda 2 ile 4 arasında grup alınarak başarı ile sonuçlandırılmıştır.

-Aktif olarak spor yapamayan yüzlerce kişinin katıldığı Valilik Kupası Futbol Turnuvasının 20.sı 06 Nisan 2015’de başlayacaktır.

-Çeşitli dönemlerde ilgili  İl Temsilcillerimiz ile birlikte voleybol turnuvaları, masa tenisi, satranç ……… gibi turnuva ve etkinlikler yapılmıştır.

-Zaman zaman İl Temsilcileri, Taban Birliği Başkan ve temsilcileri ile toplantılar yapılmıştır.

-Çeşitli dönemlerde Amatör Spor Haftası aktif bir şekilde kutlanmıştır.

Herkes için Spor Federasyonunun ilimizde düzenlediği etkinliklere en aktif bir şekilde iştirak edilmiştir.

Gençlik ve Spor Haftası etkinlikleri ile gençlik yürüyüşlerine özellikle merkezdeki kulüplerimiz ile aktif bir şekilde katıldık.

IMG_6749-Hergün 1500 ile 3500 kişi arasında ziyaretçinin ziyaret ettiği web sitemiz her gün güncellenerek spor kamuoyunun hizmetine sunulmuştur.

-Çantalı Federasyondan,    inşaatını bitirerek, önümüzdeki günlerde taşınacağımız en büyük hayalimiz olan 3 katlı “Amatörler evine” kavuştuk.

-Yıllardır eksikliğini hissettiğimiz spor salonları ile diğer spor tesislerimizin bir bölümü tamamlandı bir bölümünün ise inşaatı devam etmektedir. Artık her İlçemizde modern spor salonlarımız olacaktır.

-Özellikle Menteşe İlçemiz ki futbol sahası sorunlarımız giderildi. Milas ilçemizdeki sorunumuz ise aldığımız sözler doğrultusunda çözüleceğine inanıyoruz.

-Geçtiğimiz 24 yıl içersin de Federasyonumuz organlarında bir çok arkadaşımız görev almış çalışmalara katkıda bulunmuş bir bölümü görevlerini yeni arkadaşlarımıza bırakmışlardır. Bu güne kadar Federasyonumuz bütün organlarında görev alarak Federasyonumuzun bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

-Geçtiğimiz dönem yönetimlerimizde görev yapan başta Sadettin ÖZSOY ve  Bünyamin CANOĞLU olmak üzere aramızdan ayrılan dostlarımıza Allahtan rahmet diliyor, hepsini şükranla ve minnetle anıyoruz.

Yukarıda bir bölümünü özetlemeye çalıştığımız çalışma ve özellikle tesislerin yapımında bize desteklerini esirgemeyen Spor Bakanlarımıza, Spor Genel Müdürlerimize özellikle Konfederasyon Başkanlığından Spor Genel Müdürlüğü görevine getirilen ve onunla birlikte başta İlimiz olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafına tesis yapılması nedeniyle Spor Genel Müdürümüz Mehmet BAYKAN’a , İlimiz Valilerine, spora katkı sağlayan destek veren Belediye Başkanlarımıza, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlerimize ve İl Müdürlüğümüz ile İlçe Müdürlüğümüz yetkili ve çalışanlarına, Konfederasyonumuza, TFF Amatör İşler Müdürlüğüne, TFF Ege Bölge Müdürlüğüne, her branş da ki İl Temsilcilerimize, spor kulüplerimizin başkan ve yöneticilerine, İl Disiplin ve İl Hakem Kurulu Başkan ve üyelerine, her kategorideki tertip kurulu Başkan ve üyelerine, antrenör, hakem ve gözlemci dernekleri ile saha komiserleri derneğinin başkan ve yöneticilerine, hakem, gözlemci, antrenör ve saha komiseri olarak görev yapan arkadaşlara, sahalarımızı ve salonlarımızı amatörlere hazırlayan görevlilere, güvenlik personeline, her dönem Federasyonumuz ve amatörlerin sesi, gözü ve kulağı olan Basın ve Yayın Kuruluşlarımıza, karşılığında hiçbir şey beklemeden tamamen  amatörce hizmet eden Federasyonumuzun her kademedeki yönetici ve temsilcilerine, Federasyonumuzda profesyonel olarak çalışan personelimize yürekten teşekkür ediyoruz.

Hedefimiz daha güzel tesislerde, daha fazla sporcunun katıldığı, müsabakaların sporun özüne uygun olarak barış, dostluk, sevgi ve kardeşlik  içersin de geçtiği spor ve sağlık dolu günler dileğiyle 24. yaş günümüzü kutluyor Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak başta spor camiamız olmak üzere bütün topluma  sağlık ve mutluluk diliyoruz.

ASKF Yönetim Kurulu