Gazeteci yazar Sayın Hüseyin KOCABIYIK’ın Federasyon Başkanımız Mehmet TOP ve Fedarasyonumuz çalşmaları hakkında 25.06.2012 tarihli Marmaris Yeni Sayfa, 26.06.2012 tarihli Gazete Milas ve 28.06.2012 tarihli Hamle Gazetesinde yazdığı yazılar aşağıdadır. Sayın Hüseyin KOCABIYIK’a bu değerli yazı ve görüşlerinden dolayı teşekkür ederiz.

25.06.2012 tarihli Marmaris Yeni Sayfa Gazetesi ile 26.06.2012 tarihinde Gazete Milas’da çıkan yazılar:

Sevgili Okurlarım
Bugünde gündemimde Muğla spor camiasının yakinen tanıdığı Amatör Spor Klüpleri Federasyonu(ASKF) başkanı Mehmet TOP’ la ilgili bir yazım olacak. Her gün siyasetle ilgili yazı olacak değil ya. Sayın Top uzun yıllardan bu yana sporla iç içe olan aynı zamanda yapmış olduğu başarılı çalışmalarla ödül almış değerli bir spor adamıdır. Öylede olduğu için Muğla’nın İlçelerinde birçok büyük hizmetleri olmuştur. Sosyal yönlülüğü ile tanıdığımız Muğla genelinde sporun her dalındaki gelişmesini sağlayan ASKF başkanı Mehmet TOP ile yapmış olduğumuz söyleşide özgeçmişini anlatırken ASKF’nin yapmış olduğu başarıları da sıraladı.
Sayın Top Çarşamba Aşkale doğumlu. TKİ Sark Linyitleri İşletmesinde (Aşkale’de) memur olarak işe başladı. 1978 – 1984 yılları arasında TKİ Genel Müdürlüğü’nde (Ankara’da) Raportörlük ve Dekapaj İhaleleri Servis Şefliği görevlerinde bulundu. 1984 yılında Muğla’ya yine TKİ’ye bağlı Güney Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürlüğünde Satın Alma Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Bu görevi 1994 yılına kadar sürdürdü. Halen aynı kuruluşta Uzman olarak çalışmakta. Amatör olarak futbol oynadı, uzun seneler kulüplerde yöneticilik ve Tertip Komitelerinde üyelik yaptı. 1991 yılında Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Kurucu Genel Başkanı ve halen bu Federasyonun Genel Başkanlık görevini yürütüyor.1992 yılından beri (1999 – 2001 dönemi hariç) Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, 1997 – 2000 yılları arasında Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Halen Türkiye Futbol Federasyonu, Federasyon Temsilcisi ve Amatör İşler Kurulu Üyesi olarak görev ifa etmektedir. Bu tür çalışmalarını sürdürüp Muğla spor camiasında adını saygı ile andırmaktadır.
MUĞLA ASKF’NİN KISACA ÇALIŞMALARI
Muğla ASKF başkanı Mehmet TOP yönetim kurulu üyeleri ile yapmış olduğu başarılı çalışmalarını şöyle anlattı. 1991 yılında kurulan Federasyonumuz İlimizdeki Spor Kulüplerine ve sporculara gönüllü olarak ve amatörce hizmet etmektedir. İlimizde halen 183 spor kulübü ve bu kulüplerde 17.174 ‘ü futbol branşında olmak üzere toplam 42.356 lisanslı sporcu bulunmaktadır.
Futbolun A dan Z ye bütün organizasyonu ve lisans işlemleri ile Basketbolun lisans işlemleri Federasyonumuzca yapılmaktadır. Ayrıca diğer branşlarda da spor kulüplerimizin sorunları ile yakından ilgilenilmekte ve Federasyonumuza verilen görevler eksiksiz yerine getirilmektedir. Sadece futbolda geçtiğimiz sezon 4.482 futbolcuya lisans yapılmış 251 takımda, 1207 müsabaka organize edilmiştir.
Bu müsabakaların statüsü, fikstürü, haftalık, aylık ve yıllık programları. Her hafta Tertip Kurulu ve Disiplin Kurulu toplantıları bu toplantılarda alınan kararların ilanları ve ilgililere tebligatı savunmalarının istenmesi cezaların takibi hepsi günlük olarak takip edilmek zorunda ve yılladır aksatılmadan yapılmaktadır.
Spor dalında yapmış olduğu başarılı çalışmalarını sıralamaya devam eden Muğla ASKF bakanı Mehmet TOP: her yıl Federasyonumuzca Amatör Spor Gecesi ve Ödül Töreni yapılarak her branştaki başarılı sporcular, takımlar, hakemler, antrenörler, amatör spora katkı sağlayan yardım ve destek veren yöneticiler, amatör spora en fazla yer ve önem veren basın yayın kuruluşları ve spor yazarları ödüllendirilmektedir. Geleneksel hale getirilerek her yıl yapılan bu törenin 19.Amatör Spor Gecesi ve Ödül töreni 25 Kasım 2011 tarihinde yaklaşık 500 kişinin katılımı ile Marmaris Pineta Otel de yapıldı.
Yine Federasyonumuzca her yıl düzenlenen Valilik Kupası Futbol Turnuvasının bu yıl 17.si yapıldı ve 18 takım katılarak İlimizin bürokratları dahil belirli bir yaş düzeyine gelmiş kişilere 2 ay süreyle futbol oynatıldı.
Her yıl İlimizdeki spor Kulüplerinin Başkanlarının ve Federasyonumuzun çeşitli Kurullarında görevli kişilerin katıldığı Başkanlar Kurulu toplantıları yapılmakta.
Her yıl İlimizdeki Amatör Futbol Faaliyetlerini içeren “Amatör Futbol Yıllığı” hazırlanarak spor kulüplerimizin ve spor kamuoyunun hizmetine sunulmakta.
Federasyonumuzun her Genel Kurulundan sonra İlimizdeki sporla ilgili Kurum ve Kuruluşların, spor kulüplerimizin İl Temsilcilerimizin Basın ve Yayın Kuruluşları ile Federasyonumuz birimlerinin bilgilerini içeren “Biz bir aileyiz” kitapçığı hazırlanarak spor kulüplerimizin hem faydalandıkları hem de arşivlerinde belge olarak saklayabilecekleri bir kitapçık olarak sunulmaktadır.
Spor kulüplerimizin yöneticilerinin eğitimi ve bilgilendirilmesi için çeşitli eğitim toplantı ve seminerler yapılmaktadır. Örneğin bu yıl 30 Mart 2012 tarihinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte “Spor Kulüplerinin Sevk ve İdaresi “ konulu seminer düzenlenmiştir.
Her yıl İl Karmaları ve Genç Milli takımlara seçmeler yapılmaktadır.
Her yıl İlimize çeşitli kategorilerde grup müsabakaları alınarak İlimize bu anlamda büyük girdi sağlanmaktadır. Bu sezon U-19, U-15, U-14 ve U-13 kategorilerinde 4 grup alınmıştır. Her grupta 6’şar takım İlimize gelmiştir. Her takım en az 25 kişiden oluşmakta ve yaklaşık bir hafta İlimizde kalmakta bu takımlar ile birlikte gelen seyirciler, sporcuların veli ve yakınları bunları takip etmek isteyen antrenör ve basın kuruluşları turnuvalar süresince İlimize katkı sağlamaktadır.
Muğla ASKF başkanı Mehmet Top yönetim kurulu üyeleriyle birlik ve beraberlik içerisinde çalıştıklarını önümüzdeki yıllar içerisinde de Muğla’nın dört bir köşesinde sporun her dalını aşılamaya çalışacaklarını dile getirirken son sözlerini de şöyle dile getirdi ;Her yerel ve genel seçimler öncesi Federasyonumuzun hazırlanan “Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuzun Siyasi Partilerimizden, Milletvekili ve Belediye Başkanı adaylarımızdan istekleri” başlıklı taleplerimiz ilgililere sunulmakta ve seçildikten sonra yerine getirmeleri takip edilmektedir.
Federasyonumuz faaliyetlerini haftalık müsabaka sonuçlarını, puan durumlarını fikstürü, ceza listesi gibi bilgileri içeren ve günlük olarak yenilenen “muglaaskf.com” sitemizi günlük ortalama 1.500-2.000 kişi ziyaret etmektedir. Yapılan hizmetin ne kadar önemli olduğu nasıl ilgi gördüğü ziyaretçi sayısından da anlaşılmaktadır.
Federasyonumuzca yapılan çalışmaların bir kısmı yukarıda özetlenmeye çalışılmıştır. Karşılığında hiçbir şey beklemeden tamamen amatörce ve gönüllülük ilkesi ile yapılan bu çalışmalarda hedefimiz İlimizde 7’den 77’ye herkesin daha iyi tesislerde spor yapmasını sağlamaktır. Bu çalışmaları yaparken bu güne kadar hiçbir yerden bir tek kuruş dahi destek ve yardım görülmemiştir. Federasyonumuz faaliyetlerini Kulüplerimizin küçük katkı ve ödemeleri ile sürdürmektedir dedi. Bizde Muğla’daki sporun her dalında özverili çalışmaları ile büyük katkılar sağlayan Muğla ASKF başkanı Mehmet TOP’U başarılı çalışmalarından dolayı kutluyoruz.
HÜSEYİN KOCABIYIK

28.06.2012 Tarihinde Hamle Gazetesinde çıkan yazı:

Siyasetten biraz uzakta, siyasi çekişmelerin yaşanmadığı bir ortamda yazı yazmak ne güzel. En azından böyle bir yazıyı yazarken, terazinin ölçüsü kaçmıyor ve adaletli bir yazı yazabiliyor insan. Muğla’daki tüm siyasi partiler kongrelerini tamamladı ve şimdi her siyasi partinin hedefinde yerel seçimler var. Tabi ki de Büyükşehir belediye Başkanlığı seçimi çalışmaları.

Muğla’da siyasetin yanında yazılacak o kadar yazı var ki. Bunlardan birisi de yıllardır amatör Spor kulüpleri Federasyonu Başkanlığı yapan sayın Mehmet Top’un gecesini gündüzüne katarak sürdürdüğü çalışmalar var. Kolay değil, binlerce sporcuyu bünyesinde barından ve amatör kulüplerin tüm sorunları ile ilgilenmek.

Sporun tatili yok. Yaz da var, kış aylarında da var. Biri biter, diğer etkinlik başlar. Bu süreçte aileden, sosyal hayattan o kadar çok zaman ayırırsınız ki, gününüzün 24 saatini ayırsanız inanın zaman yine yetmez. Mehmet top bu kadar meşaggatli bir koşturmacanın arasında yıllarını ASKF’ye verdi.

İsterseniz önce Mehmet Top kimdir, ne iş yapar bakalım. Çarşamba Aşkale doğumlu. TKİ Sark Linyitleri İşletmesinde (Aşkale’de) memur olarak işe başladı. 1978-1984 yılları arasında TKİ Genel Müdürlüğü’nde (Ankara’da) Raportörlük ve Dekapaj İhaleleri Servis Şefliği görevlerinde bulundu. 1984 yılında Muğla’ya yine TKİ’ye bağlı Güney Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürlüğünde Satın Alma Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Bu görevi 1994 yılına kadar sürdürdü. Halen aynı kuruluşta Uzman olarak çalışmaya devam ediyor.  Amatör olarak futbol oynadı, uzun seneler kulüplerde yöneticilik ve Tertip Komitelerinde üyelik yaptı. 1991 yılında Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Kurucu Genel Başkanı ve halen bu Federasyonun Genel Başkanlık görevini yürütüyor. 1992 yılından beri (1999 – 2001 dönemi hariç) Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, 1997 – 2000 yılları arasında Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Halen Türkiye Futbol Federasyonu, Federasyon Temsilcisi ve Amatör İşler Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürüyor.

Nasıl…Hani derler ya, ‘Bir koltukta üç karpuz’

Mehmet Top’un durumu da öyle bir şey…

Muğla spor kamuoyu Mehmet Top’u yakinen tanır. Fethiye Seki beldesinden Bodrum Turgutreis beldesine kadar, Datça’dan Kavaklıdere Menteşe beldesindeki her spor etkinliği ondan sorulur. Bu kadar iş yoğunluğunun arasında spora da zaman ayırmak gönüllülük esasından başka bir şey değil.

Muğla’da halen 183 spor kulübü ve bu kulüplerde 17 bin 174’ü futbol branşında olmak üzere toplam 42 bin 356 lisanslı sporcu bulunuyor. Futbolun A dan Z’ye bütün organizasyonu ve lisans işlemleri Muğla ASKF’de yapılıyor. Ayrıca diğer branşlarda da spor kulüplerinin sorunları ile yakından ilgilenilmek zorunluluğu var. Sadece futbolda geçen sezon 4 bin 482 futbolcuya lisans yapılmış, 251 takımda, 1207 müsabaka organize edilmiş. Tüm bunların yanında bir de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Amatör Spor Gecesi ve Ödül töreni var.

Mehmet Top’un yıllardır hayalini kurduğu kendi binalarında hizmet verme hayali gerçekleşiyor. Yıllardır Belediye, Milletvekilleri, Valilik arasında mekik dokuyan ve amacı sadece ve sadece Muğla ASKF’ye bir hizmet binası kazandırmak olan Mehmet Top’un bu talebine Muğla İl Özel İdare tarafından olumlu yanıt verildi. İl Genel Meclisi tarafından mülkiyeti İl Özel İdare’ye ait Akyol’daki arsayı Amatör Spor kulüpleri Konfederasyonu’na yıllara sari tahsis etti.