Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzce organize edilen 103. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne yaklaşık 3000 kişi katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzce  Cumhuriyet Meydanına kurulan dev Led Ekranda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlatılan Sarıkamış Videosunun da izletildiği yürüyüş öncesinde tüm katılımcılara özel olarak hazırlanan Bere, atkı ve eldiven dağıtıldı. Dev Türk Bayraklarının altında gerçekleştirilen yürüyüşe Muğla Valisi Esengül CİVELEK,  Muğla Milletvekili Nihat ÖZTÜRK, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman GÜRÜN, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas YAVUZ, Vali Yardımcıları Fethi ÖZDEMİR ve Mehmet Fikret ÇAVUŞ, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun SEL, İl Emniyet Müdürü Hakan ÇETİNKAYA, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent KARAKUŞ, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Serkan ÖÇALMAZ, Muğla İl Müftüsü Abdurrahman KOÇAK,  Federasyon Başkanımız Mehmet TOP, Genel Sekreterimiz Mustafa YANDIK, Mali Sekreterimiz Ali KARAKAYA, Sosyal İşler Sekreterimiz Memiş Alper YILDIRIM ve bir çok daire müdürü ve geniş bir basın mensubu gurubu katılırken Muğla haklıda 7 den 77 ye büyük ilgi gösterdi.

Yürüyüş öncesi Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan Video, Cumhuriyet Meydanına kurulan Dev led ekrandan katılımcılara izletildi ve Kuran’ı Kerim Tilaveti ile şehitlerimiz için dua okundu.

Törende bir konuşma yapan Muğla Valisi Esengül CİVELEK, “Bugün, 103 yıl önce Sarıkamış Allahuekber Dağlarında, vatan uğruna donarak şehit olan ecdadımızı anmak, hatıralarını canlı tutmak ve gençliğin şühedanın izinde olduğunu göstermek üzere bir aradayız. Sarıkamış Harekâtında Allahuekber Dağlarında, yüreği vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi ile dolu 90 bin askerimiz, düşmana, yokluklara, zor iklim ve coğrafi şartlara karşı üstün cesaret, sabır ve metanetle kahramanca mücadele ederek vatan uğruna canlarını seve seve feda etmişler şehitlik mertebesine ulaşmışlardır”dedi.

Birinci Dünya Savaşında Osmanlı ordusu tarafından Sarıkamış Allahuekber Dağlarında Kafkas Cephesinde Ruslara karşı 22 Aralık 1914 -15 Ocak 1915 tarihlerinde gerçekleşen Sarıkamış Harekâtı’nın tarihte bir kahramanlık destanı olduğunu hatırlatan Vali Civelek, “Sarıkamış Harekâtı Türk askeri ve milletinin en zor şartlarda bile neleri göze alabileceğinin, gerektiğinde ne büyük kahramanlıklar yapabileceğinin ve üzerinde yaşadığımız vatan topraklarının kolay elde edilmediğinin göstergesidir” diye konuştu.

Vali Civelek sözlerine şu şekilde sürdürdü:
“Geleceğimizi emanet edeceğimiz, geleceğimizin teminatı gençlerimizin, Sarıkamış’ta yaşananları çok iyi anlamaları çok iyi değerlendirmeleri geleceğimiz açısından önemlidir. Çünkü geçmişini bilemeyenin geleceği olmaz, geçmişini bilemeyen geleceğine yön veremez. Bu duygu ve düşüncelerle Sarıkamış Harekâtının 103. yıldönümü vesilesiyle Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan uğruna canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle saygıyla şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

Yürüyüşün ardından Şehitler Anıtı  önünde tüm katılımcılara Muğla Gençlik Merkezleri tarafından hazırlanan Lokma ikram edildi. Muğla Valisi Esengül CİVELEK ve İl protokolü yürüyüşe katılanlara  lokma dağıttılar.

Bu seneki yürüyüşün Sarıkamış Şehitlerine, bu dev destana uygun olması için günlerce öncesinden itibaren yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Muğla Gençlilik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz “Sarıkamış Şehitlerimizi rahmetle minnetle ve dualarla anıyoruz. Küçük çocukların bir gecede büyüdüğü, vatanı için Allahuekber Dağları’nda donarak şehit düştüğü büyük yürekler için bugün burada en ufak bir farkındalık oluşturabildiysek ne mutlu bizlere. Destek veren emeği geçen herkese en kalbi şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, yürüyüşe katılan, destek veren ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

ASKF

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.