Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TRT’nin düzenlediği “Spor ve Medya Sempozyumu” Konfederasyon Genel Başkan Ali DÜŞMEZ’in de konuşmacı olarak katıldığı sempozyum İstanbul’da yapıldı.

İki gün süren sempozyuma, spor ve medya camiasının önemli isimleri katıldı. Sempozyuma Federasyon Başkanımız Mehmet TOP’da katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TRT’nin düzenlediği ve iki gün süren “Spor ve Medya Sempozyumu” sona erdi. İstanbul’da düzenlenen sempozyuma spor ve medya dünyasının önde gelen isimleri katıldı.Sempozyumun açılış konuşmasını yapan TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu, spor ve medya ilişkisini, her iki sektörün de baş aktörlerinin bir arada olduğu bir toplantıda masaya yatırmak ve daha doğru mesajlar aktarmanın yollarını aramak için bu sempozyumun düzenlendiğine işaret etti. Toplantının amacının mevcut yayınları kötülemek olmadığını belirten Durdu, “Sadece eksikleri ve daha iyiye ulaşmanın yollarını arayacağız. Spor politikalarını oluşturan bürokrat arkadaşlara ışık tutacağız” dedi.TRT Genel Müdürü Şenol Göka ise benzer sempozyumların sürekli düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Bugünden yarına hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyleyen Göka, umutların kaybedilmemesi ve bu tür toplantıların sürekli hale gelmesi gerektiğini dile getirdi.Spor Medyasına Bakış
TRT Spor Genel Yayın Yönetmeni Derya Oruçoğlu‘nun moderatörlüğünde “Spor Medyasına Bakış” konulu ilk oturumda Teknik Direktör Mustafa Denizli ile TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör konuşmacı olarak yer aldı.
“Onların Gözünde” Bölümünde Moderatör Sezer AKARCALI yönetiminde  Abdullah AVCI ve Bülent YAVUZ konuşmacı olarak katıldılar.”Spor Medyasının Görmediği isimler” konulu bölümünde bir konuşma yapan TASKK Genel Başkanı Ali DÜŞMEZ, TASKK’ın kuruluş amacı ile amatörlerin bugüne kadar çalışmaları hakkında bilgi vererek sadece futbol değil sporun diğer branşları ile de ilgilendiğimizi, amatör branşların tümünde var olduğumuzu ancak bu branşların medyada yer almadığı, futbol dışındaki branşlara yeteri kadar ilgi gösterilmediğini söyledi.
Sempozyumda  amatör sporcularda medyada yeteri kadar gündeme getirilmediklerinden yakındılar. Olimpiyat şampiyonu milli okçu Gizem Girişmen, bu durumdan yakınan isimlerin başında geldi.Dünya ve Avrupa şampiyonu milli voleybolcu Gözde Sonsırma, Arzu ÖZYİĞİT,  Prof.Dr.Kadirhan SUNGUROĞLU, HİF Federasyonu Başkanı Prof Dr.Erdal ZORBA ve Türkiye Taekwando Federasyonu Başkanı Metin Şahin de birer konuşma yaptılar.
Spor Endüstrisi ve Medya”
Sempozyumunda “Spor Endüstrisi ve Medya” konusu da masaya yatırıldı. Oturumda spor medyasının ekonomi politiği, sponsorluk desteği ve spor-devlet-medya üçgeninde yaşananlar tartışıldı.Doçent Doktor Deniz Gökçe’nin moderatörlüğünde ki oturumda, ekonomist ve yönetici Erdal Batmaz, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Kasapoğlu ile Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz konuştu.Türk sporunda her şeyin değiştiğini dile getiren Erdal Batmaz, mevcut organizasyon yapısının aynı kaldığına dikkat çekti.
Batmaz, “Dünyada sporun yönetimi Türkiye ve birkaç ülke dışında tamamen STK’lar ve olimpiyat komitelerine dönmüştür. Devletin direk ya da dolaylı katkısı yoktur. Türkiye’de bu sorun hala devam etmektedir. Sponsorlar da bu alandan kendini çekmektedir” diye konuştu.
Sporda sponsorluğun önemini hatırlatan Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Kasapoğlu, futbolun yanında amatör branşlara da büyük katkı sağladıklarını dile getirdi. Kasapoğlu, şöyle konuştu:Spor-devlet-medya içerikli bölümde söz alan Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise kulüplerin dernekler yasası ile yönetilmesinin yanlış olduğunu ifade etti.Yılmaz, “2 sene sonra bırakırken açıyor karar defterini dernek  yazıyor oraya, diyor ki falan futbolcuya şu kadar para ödedim. Şuraya bu kadar para ödedim. Buraya bu kadar ödedim. Benim kulüpten 10 milyon alacağım var hadi eyvallah deyip çekip gidiyor. Kimse de hemşerim ya bu paraları ödediysen, verdiysen bu futbolcuları almaya karar verdiysen senin kararın senden sonra kimse senin borcunu ödemeye mecburiyeti yok demiyor. Yasalar buna yönelik değil” diye konuştu.
Sempozyumu düzenleyenlere emeği geçen ve katılanlara teşekkür ederiz.
ASKF